Thise udrydder frygtet sygdom

Det økologiske Thise Mejeri i Salling har succes med at udrydde kvægsygdommen paratuberkulose i leverandørernes stalde. Det fortæller DR Midt & Vest.
Resultatet er sundere malkekøer, et mindre forbrug af antibiotika i staldene og større eksportmuligheder.
"Jeg er stolt af det. Det er jeg virkelig," siger Poul Pedersen, direktør for Thise Mejeri, til DR Midt & Vest.
Omkring 70 procent af kvægbesætningerne herhjemme er smittet med paratuberkulose, og sygdommen er både årsag til store økonomiske tab og dårligere dyrevelfærd.
Thise Mejeri har brugt over 1 mio. kr. om året på at udrydde sygdommen hos sine 66 leverandører.
Om det samme kan lade sig gøre blandt alle de godt 3000 malkekvægsbesætninger i Danmark er i høj grad et økonomisk spørgsmål, konstaterer specialkonsulent Erik Rattenborg fra Seges, Videncenter for Landbrug; men det ville gavne eksporten:
"Hvis man kan dokumentere, at mælken kommer fra besætninger, der er fri for paratuberkulose, giver det bedre muligheder for at eksportere til en række lande," siger han til DR Midt & Vest.
Nordiske kvalitetsønsker stiller nye krav til Coop Trading
Relaterede artikler:
Coop: Vi skal have flere 'Thiser'
For abonnenter