EU skal vælge mellem orme og biller som måltid

Melorme, fluer og andre kryb kan få en plads på 500 millioner forbrugeres tallerkener, når EU-Kommissionen i næste måned skal se nærmere på, hvilke insekter der kan godkendes som en regulær fødevaregruppe.
EU-Kommissionen skal tage stilling til, hvilke typer insekter der gerne må sælges som fødevarer til de europæiske forbruger. | Foto: /ritzau/Katinka Hustad
EU-Kommissionen skal tage stilling til, hvilke typer insekter der gerne må sælges som fødevarer til de europæiske forbruger. | Foto: /ritzau/Katinka Hustad

Var det noget med et stykke med orm på? Det spørgsmål skal EU-Kommissionen se nærmere på i oktober 2015, hvor kommissærerne skal diskutere hvilke typer insekter, der kan godkendes som føde til EU's 500 millioner forbrugere.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også