Sojafirma vil score på regeringens økologi-mål

Sojabønnefirmaet Agger Foods byder nu ind med en økologisk udgave. Regeringens mål om 60 pct. økologi i offentlige køkkener giver bønnen et stort salgspotentiale.
Foto: Agger Foods/ PR
Foto: Agger Foods/ PR

Regeringens 2020-mål om 60 pct. økologi i offentlige køkkener kan blive en dyr affære på køkkenernes budgetkonto – særligt ift. økologisk kødindkøb. Sojafirmaet Agger Foods har netop udviklet en økologisk version af deres produkt  Soy4You og ser stort forretningspotentiale i det.

"Der er ingen, der kan smage forskel. Det er simpelthen stang-umuligt. Så vi tænkte, at hvis man kunne gøre det her økologisk, ville interessen være himmelstor. Det kan vi nu. Køkkenerne vil på den nuværende budgetkonto kunne spare ca. 10-20 pct. på deres indkøb, og samtidig slipper de for stegespildet, som på hakket kød er op til 30 pct.," siger stifter, ejer og direktør i Agger Foods, Poul Agger, til FødevareWatch. 

Ikke mindst på grund af regeringens økologikrav forventer Poul Agger store ting af den økologiske bønne.

"Markedet for hakket kød i en dansk sammenhæng er 13,6 mia kr. Vi forventer inden for fem år at have 2 pct. af det marked. Det er en omsætning, der nærmer sig 300 mio. kr. på foodservice og retail sammenlagt bare i en dansk sammenhæng. Det er i hvert fald potentialet," siger Poul Agger om Agger Foods’ samlede omsætning.

"De 2 pct. er, hvad jeg har vist med de vegetabilske mejeriprodukter. Men der behøver ikke være en overlægger, det kan lige så godt hedde 4 eller 5 pct., hvis vi ikke render i ret mange miner," tilføjer Agger.

Globale fordele

Poul Agger ser andre positive ting ved økobønnen end en stigning på bundlinjen i hans firma. Bønnerne har et proteinindhold på over 50 pct. og et kostfiberindhold på 20 pct.

"Køkkenerne får alle de globale fordele med - det er nemt, det mindsker madspild, ved at skifte kødet ud med Soy4you kan du ernære 30-50 gange så mange mennesker, mens du CO2-forurener en tiendedel," siger han. 

Agger Foods har testet produktet i Agro Food Park og er nået frem til, at der er en reel økonomisk besparelse for virksomhederne i at bruge sojabønnen i stedet for kød. Også inden de begynder at skifte til økologi.

Soy4you dyrker sine bønner i Frankrig og Canada. Produktionen foregår i Finland og Frankrig, mens pakningen foregår i Danmark.

Sojakonge får nyt produkt på hylderne i Norge

Match Making samler virksomheder og forskere

Landbrug og naturfond i åbent opgør

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også