EU-kommissær vil forlænge krisestøtte

Der er udsigt til flere støttekroner til europæiske landmænd, der er ramt af krisen mellem EU og Rusland.
EU’s landbrugskommissær, Phil Hogan, åbner nu for, at krisestøtten til bæravlere og til oplagring af smør og skummetmælkspulver kan fortsætte året ud.
Støtten til mejeriprodukter skulle egentlig være udløbet i september, men mælkeprisen er fortsat så lav, at mange bønder har svært ved at få dækket deres omkostninger, skriver Landbrugsavisen.
Udmeldingen kommer kort tid efter, at Rusland har oplyst, at de ønsker at fortsætte landets boykot af vestlige fødevarer.
Der er dog ingen hjælp at hente for de danske svinebønder. Trods faldende priser på svinekød har EU-Kommissionen ingen planer om at genåbne for støtte til privat oplagring af svinekød som krisehjælp til de europæiske svineproducenter.
EU godkender fødevareprogrammer for en lille milliard