Dansk økoproducent: Aldi sætter prisen i Europa

Som Europas største aftager af frugt og grønt sætter Aldi i Tyskland prisen på økologi på det europæiske marked. En prissætning der kan mærkes hos danske Danorganic, der afsætter økogrønt fra 27 danske avlere.
Foto: POLFOTO
Foto: POLFOTO
AF SINE THOMSEN

Med priser helt ned på 17 eurocent for et kilo øko-gulerødder på det tyske marked var Danorganics økologiske grøntsagsavlere hårdt presset sidste efterår. På trods af fremgang i salget blev lave tyske priser afgørende for resultatet hos Danorganic, der oplevede en omsætningstilbagegang på tre mio. kr. i det forløbne år. Især prisen på øko-gulerødder, som Danorganic er afhængige af at tjene på, var presset i bund sidste år på det tyske marked.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også