
Det hører til sjældenhederne, at en virksomhed med over 2.500 ansatte har en bestyrelse, hvor medlemmerne i gennemsnit har siddet på deres poster i mere end 15 år.
I virksomheder med mellem 100 og 250 ansatte er luften i bestyrelseslokalet imidlertid ved at være tæt af mandehørm. I denne kategori af virksomheder har mere end hver tiende bestyrelse mindst 15 års anciennitet i gennemsnit blandt sine medlemmer. Samtidig er der langt mellem kvinderne – og i det hele taget mellem personer med forskellig baggrund.
Allerede abonnent? Log ind.
Læs hele artiklen
Få adgang i 14 dage for 0 kr.
Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.
- Adgang til alle låste artikler
- Modtag vores daglige nyhedsbreve
- Fuld adgang til vores app
Få fuld adgang til dig og dine kollegaer.
Start et gratis virksomhedsprøveabonnementMere fra FødevareWatch
Maltdirektør efter værste år i årtier: "Det er meget ubehageligt"
Udfordringerne har aldrig været større i Sophus Fuglsang Export-Maltfabriks over hundredårige lange virke, som i det seneste år. Det nye regnskab viser største dyk på bundlinjen i topchefens hukommelse. Virksomheden er dog godt polstret, forsikrer han, men han frygter den usikkerhed, som energikrisen lige nu medfører.