En del af Watch Medier

FødevareWatchlørdag28. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
17.12.2014kl. 15.34

Juice-konge vender sig fra favoritdrik

Appelsin er den mest populære juice i verdens mest juice-drikkende land. Men trangen forsvinder.
Foto: Polfoto/Arkiv
Finans
AF JESPER BRUUN

USA er verdens mest juicedrikkende land, og versionen med appelsin ligger helt i top.

Men flere og flere amerikanere vender sig efterhånden fra den gule vitamindrik. Faktisk er det årlige forbrug af appelsinjuice i USA nu på sit laveste niveau i over 18 år, lyder det fra Bloomberg.

Årsagen skal findes i de mange alternative læskedrikke, der er skudt frem de senere år, samt det massive fokus på sundhed og kalorieindhold i drikkevarer. Juice indeholder nemlig ganske meget frugtsukker, og det afholder tilsyneladende flere og flere fra at drikke den gamle favorit.


Det årlige forbrug af appelsinjuice i USA i mia. gallons. 1 gallon = 3,79 liter. Tallet for 2015 er et estimat. | Foto: Bloomberg
Det årlige forbrug af appelsinjuice i USA i mia. gallons. 1 gallon = 3,79 liter. Tallet for 2015 er et estimat. | Foto: Bloomberg

Appelsinjuice blev et sikkert morgenmads-hit i USA efter Anden Verdenskrig, hvor den erstattede den britiske variant, frugtkompot, og hvor man opfandt juice fra koncentrat. Før da blev juice presset direkte fra frugten, hvilket gjorde drikken mere uholdbar.

I 70'erne og 80'erne fandt man ud af at, at man via kortvarig opvarmning kunne forbedre fødevarers holdbarhed. Pasteurisering blev født, og det betød endnu en stor fremgang for juicen.

I 2000 ramte appelsinjuice sit amerikanske højdepunkt med et forbrug på lidt over 6 mia. liter.

Lige siden er det gået ned ad bakke. Nu er forbruget næsten halveret og ligger på ca. 3,5 mia. liter.

Det har bl.a. fået myndigheder i Florida til at gå i tænketank for at bibeholde den vitaminrige drik på det amerikanske morgenbord. Staten sender nu en million tegneseriehæfter ud til statens skoler, hvor "Kaptajn Citrus" sammen med kendte Marvel karakterer som Iron Man og Kaptajn Amerika forklarer de helbredsmæssige fordele ved appelsinjuice.

Kaptajn Citrus' korstog bliver foreløbig ikke nødvendigt i Danmark, forklarer administrerende direktør i Rynkeby Foods, Jørgen Dirksen.

"I øjeblikket har vi et stabilt marked, måske endda en anelse voksende. Men ser man det over en 10- eller 5-årig periode, har vi haft et fald. Men ikke så voldsomt, som det vi ser i USA," siger han og understreger samtidig, at appelsin også i Danmark er forbrugernes favoritjuice.

Trods relativ stabilitet hos Rynkebys appelsindivision er indtaget af juice faldende. Det kan ses på nedenstående graf fra Danmarks Statistik. Grafen viser danskernes totale forbrug af frugtjuice i kr. pr. husstand pr. år.

Danske husstandes årlige pengeforbrug på frugtsaft (kr. pr. husstand). Tallene er løbende gennemsnit over en årrække. | Foto: Danmarks Statistik
Danske husstandes årlige pengeforbrug på frugtsaft (kr. pr. husstand). Tallene er løbende gennemsnit over en årrække. | Foto: Danmarks Statistik

Trods dansk appelsin-stabilitet, tyder noget på, at det går den gale vej. Globalt set. Investorer trækker sig fra branchen. Selv dem, der har været i branchen i årtier. Samtidig udgør juice nu 11 pct. af verdens samlede detailsalg af drikkevarer.

Til sammenligning udgør sodavand 31 pct. og vand på flaske 42 pct.

Coca-Cola går til kamp mod citrussygdom

Amerikansk appelsinindustri under angreb

Agrana Juice skal omstruktureres

 

 

Relaterede artikler:

  • Foto: Colourbox

    Coca-Cola går til kamp mod citrussygdom

  • Foto: Rune Pedersen

    Amerikansk appelsinindustri under angreb

  • Foto: Rune Pedersen

    Agrana Juice skal omstruktureres

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Lars Skaaning / Ritzau Scanpix
Fødevarer

Tidligere medarbejdere: Skare har systematisk snydt med kød-oplysninger

Ifølge ti anonyme, tidligere medarbejdere har Skare Meat Packers systematisk snydt med oplysninger om køds oprindelse. Det fortæller de til Politiken.
  • Overblik: Kødskandale i Skare
  • Mysteriet, der undrer en hel branche: Hvorfor gemte Skare tonsvis af kød?

For abonnenter

Foto: Carsten Ingemann
Detail

Rema 1000 trækker sig fra al handel med Skare Meat Packers

For abonnenter

Foto: Lars Skaaning/Ritzau Scanpix.
Fødevarer

Efter kødskandale: Konkurrenter gafler Skares tabte ordrer

For abonnenter

Hos kantinen i Mærsk benytter man Kanplas app. | Foto: Tilde Døssing Tornbjerg
Servering

Kantinesoftware-selskab hiver 16 millioner kroner hjem i ny funding

For abonnenter

Julesalget lettede ikke presset på dagligvarebutikkerne, viser tal fra Danmarks Statistik. | Foto: Coop
Detail

Coop nikker genkendende til nedgang i julesalget

For abonnenter

Aldi Süd, der står for driften af Aldis tyske butikker, har rundet 2.000 dagligvarebutikker. | Foto: Christian Lykking/ERH
Detail

Aldi runder 2.000 butikker i Tyskland

Læs også

Foto: Pr
Drikkevarer

Biotekselskab har fået travlt med at få sit ølprodukt ud i verden

Med ny tysk investor kribler det i fingrene ved Evodiabio for at få sit produkt på gaden. Nu har selskabet travlt, for tålmodigheden blandt kunderne kan være kort. 

For abonnenter

Foto: Lærke Posselt
Drikkevarer

Philipson Wine overtager Excellent Wine 

Konsolideringer i vinbranchen er nødvendige for at sikre en rentabel drift og innovation, lyder det fra vindirektør. 

For abonnenter

Foto: Carlsberg / Pr
Detail

Bæredygtige Carlsberg-flasker fanget i emballage-limbo

Mangel på kernematerialer forhaler fortsat enhver udrulning af det danske bryggeris nedbrydelige flasker til tidligst efter 2024. En ny kontrakt giver dog forhåbninger, siger bæredygtighedsdirektør.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Tidligere medarbejdere: Skare har systematisk snydt med kød-oplysninger – 27. jan.
  • Britisk dagligvarekæde planlægger væsentlige nedskæringer – 27. jan.
  • Aldi runder 2.000 butikker i Tyskland – 27. jan.
  • Coop nikker genkendende til nedgang i julesalget – 27. jan.
  • Efter kødskandale: Konkurrenter gafler Skares tabte ordrer – 27. jan.
  • Kantinesoftware-selskab hiver 16 millioner kroner hjem i ny funding – 27. jan.
  • Rema 1000 trækker sig fra al handel med Skare Meat Packers – 27. jan.
  • Danskerne mener fødevareindustrien har et ansvar for fedmeepidemi – 27. jan.
  • Remy Cointreau fik faldende salg trods genrejsning i Kina – 27. jan.
  • Sashimi Royal-ejer splitter og dropper børsdrømme – 27. jan.
  • Spar udvider nyt franchisekoncept – 27. jan.
  • Ny konfliktfyldt konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers – 27. jan.
  • Fødevareminister: Regeringen vil tage stilling til CO2-afgift efter sommer – 27. jan.
  • Grød vil brage igennem til foodservice og catering – 27. jan.
  • Philipson Wine bliver ny partner i fustage-selskab – 27. jan.
Flere nyheder

Watch Job

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Salesforce-udvikler eller -arkitekt

  • Head of Compliance, DLA Piper Denmark

  • Scrum Master with a practical approach

  • Danske Rederier søger klimakonsulent til barselsvikariat

Se flere jobs

Kolofon

FødevareWatch
Søg

Sektioner

  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Stine Skriver

stine.skriver@fwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8424

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Job

Abonnement

Prøv FødevareWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

fodevarewatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Læs mere om abonnement her

Adresse

FødevareWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8388

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FødevareWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
FødevareWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge