Direktør vil sælge Merrild-brandet til et yngre publikum

Mens Merrild-brandet skal sælges til en yngre målgruppe, skal Lavazza tiltrække medarbejdertalent, lyder strategien for den danske kaffespiller fra Fredericia.
Tom Faurschou, adm. direktør i Merrild Kaffe, fortæller, at det særligt er gennem helbønner, man forsøger at fange de unge forbrugere. | Foto: Pr/lavazza
Tom Faurschou, adm. direktør i Merrild Kaffe, fortæller, at det særligt er gennem helbønner, man forsøger at fange de unge forbrugere. | Foto: Pr/lavazza

Lavazza-brandet skal tiltrække medarbejdertalent, mens Merrild-brandet skal sælges til et udvidet og yngre publikum.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Stifter Kaspar Basse startede Joe & The Juice for 20 år siden. | Foto: Gregers Tycho

Joe & The Juice er sat til salg