En del af Watch Medier

FødevareWatchfredag27. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
04.01.2018kl. 13.42

Coca-Cola angriber gammel partner med ny iste

Få dage efter at et 15 gammelt samarbejde omkring produktionen af Nestea-iste er stoppet, er Coca-Cola i Danmark klar med en konkurrent til Nestlés markedsledende produkt.
af JØRGEN RUDBECK

Sidste forår meddelte Coca-Cola og Nestlé, at der skulle lukkes ned for det fælles joint venture, som gennem 15 år har produceret og distribueret kendte iste-varianter på Nestea-plastflasker med farvet låg. Nu er Coca-Cola i Danmark klar med et modtræk til den gamle partners storsællert.

I en pressemeddelelse kalder Coca-Cola den danske lancering af produktet Fuze Tea for den største lancering i 10 år inden for istekategorien.

Fuze Tea blev oprindeligt lanceret i 2012 på 14 forskellige markeder verden over, og ifølge Coca-Cola er det i dag en milliardforretning. På verdensplan er produktet blandt de bedst sælgende brands hos The Coca-Cola Company, og brandet findes nu i over 40 markeder.

"Vi ser meget frem til at introducere Fuze Tea, som vi forventer vil passe godt til de danske forbrugere. Derfor understøtter vi også lanceringen med en integreret marketingindsats, der sikrer, at forbrugerne oplever Fuze Tea både via TV, outdoor, sociale medier, influencer marketing, PR, events og sampling. Det bliver den største lancering inden for iste i Danmark i over 10 år," udtaler Cecilia Ege Sannig, Senior Brand Manager for Fuze Tea hos Coca-Cola Danmark. 

Fra og med årets udgang lukkede Nestlé og Coca-Cola ned for joint venturet Beverage Partners Worldwide (BWP). Det meddelte Nestlé i marts 2016. Som del af aftalen med amerikanerne fik Coca-Cola lov til at beholde licens til produktion og distribution i syv markeder - Spanien, Portugal, Canada, Rumænien, Ungarn, Bulgarien og Andorra. I de øvrige markeder er det fra nytår ikke længere Coca-Cola, som producerer den søde te.

Nestea-produktionen hører i dag under den del af Nestlé-forretningen, som man finder i Nestlé Waters - en indbringende division, hvor man også finder brands som San Pellegrino, Vittel og Perrier. I alt har Nestlé mere end 50 vand-brands, som man finder på fem forskellige kontinenter.

Blandt årsagerne til at Nestlé afbrød samarbejdet med drikkevare-konkurrenterne i Coca-Cola var et ønske om at få en større del af det globale vandmarked, som anslås at være omkring 31 mia. kr. værd. Det skulle blandt andet ske gennem en større renovering af det efterhånden gamle Nestea-brand.

Britisk sodavandsproducent får topplacering i Europa efter stærke tal

Nestlé dropper historisk te-samarbejde med Coca-Cola

Starbucks og AB Inbev fletter tæer i nyt samarbejde

Relaterede artikler:

  • Foto: Toby Talbot/AP/POLFOTO/arkiv

    Britisk sodavandsproducent får topplacering i Europa efter stærke tal

  • Nestlé dropper historisk te-samarbejde med Coca-Cola

    For abonnenter

  • Foto: Peter Hove Olesen

    Starbucks og AB Inbev fletter tæer i nyt samarbejde

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Lars Skaaning / Ritzau Scanpix
Fødevarer

Tidligere medarbejdere: Skare har systematisk snydt med kød-oplysninger

Ifølge ti anonyme, tidligere medarbejdere har Skare Meat Packers systematisk snydt med oplysninger om køds oprindelse. Det fortæller de til Politiken.
  • Overblik: Kødskandale i Skare
  • Mysteriet, der undrer en hel branche: Hvorfor gemte Skare tonsvis af kød?

For abonnenter

Photo: Carsten Ingemann
Detail

Rema 1000 trækker sig fra al handel med Skare Meat Packers

For abonnenter

Foto: Lars Skaaning/Ritzau Scanpix.
Fødevarer

Efter kødskandale: Konkurrenter gafler Skares tabte ordrer

For abonnenter

Hos kantinen i Mærsk benytter man Kanplas app. | Foto: Tilde Døssing Tornbjerg
Servering

Kantinesoftware-selskab hiver 16 millioner kroner hjem i ny funding

For abonnenter

Julesalget lettede ikke presset på dagligvarebutikkerne, viser tal fra Danmarks Statistik. | Foto: Coop
Detail

Coop nikker genkendende til nedgang i julesalget

For abonnenter

Aldi Süd, der står for driften af Aldis tyske butikker, har rundet 2.000 dagligvarebutikker. | Foto: Christian Lykking/ERH
Detail

Aldi runder 2.000 butikker i Tyskland

Læs også

Foto: Pr
Drikkevarer

Biotekselskab har fået travlt med at få sit ølprodukt ud i verden

Med ny tysk investor kribler det i fingrene ved Evodiabio for at få sit produkt på gaden. Nu har selskabet travlt, for tålmodigheden blandt kunderne kan være kort. 

For abonnenter

Efter to år i Good Food Group er Lillie Li Valeur nu tilbage i Arla, som chef for mejeriets tyske forretning. Tidligere besad hun titlen Vice President for diverse markeder i Arla i knap 12 år. | Foto: Arla / Pr
Drikkevarer

Arla klar med ny specialmælk med klækkelig merpris i Tyskland

Tyske forbrugere skal oplyses mere om hvem Arla er, mener mejeriselskabet, der nu er parat med nyt mælkebrand, der er et ”dyrt produkt.”

For abonnenter

Foto: Lærke Posselt
Drikkevarer

Philipson Wine overtager Excellent Wine 

Konsolideringer i vinbranchen er nødvendige for at sikre en rentabel drift og innovation, lyder det fra vindirektør. 

For abonnenter

Seneste nyt

  • Tidligere medarbejdere: Skare har systematisk snydt med kød-oplysninger – 21.41
  • Britisk dagligvarekæde planlægger væsentlige nedskæringer – 15.32
  • Aldi runder 2.000 butikker i Tyskland – 14.30
  • Coop nikker genkendende til nedgang i julesalget – 13.19
  • Efter kødskandale: Konkurrenter gafler Skares tabte ordrer – 12.26
  • Kantinesoftware-selskab hiver 16 millioner kroner hjem i ny funding – 11.56
  • Rema 1000 trækker sig fra al handel med Skare Meat Packers – 11.21
  • Danskerne mener fødevareindustrien har et ansvar for fedmeepidemi – 11.01
  • Remy Cointreau fik faldende salg trods genrejsning i Kina – 10.40
  • Sashimi Royal-ejer splitter og dropper børsdrømme – 10.36
  • Spar udvider nyt franchisekoncept – 09.26
  • Ny konfliktfyldt konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers – 09.08
  • Fødevareminister: Regeringen vil tage stilling til CO2-afgift efter sommer – 07.46
  • Grød vil brage igennem til foodservice og catering – 06.44
  • Philipson Wine bliver ny partner i fustage-selskab – 06.43
Flere nyheder

Watch Job

  • Head of Business Development

  • People and Operations Partner

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Head of Compliance, DLA Piper Denmark

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

Se flere jobs

Kolofon

FødevareWatch
Søg

Sektioner

  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Stine Skriver

stine.skriver@fwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8424

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Job

Abonnement

Prøv FødevareWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

fodevarewatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Læs mere om abonnement her

Adresse

FødevareWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8388

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FødevareWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
FødevareWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge