En del af Watch Medier

FødevareWatchonsdag4. oktober 2023

  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
  • Søg
  • Log ind
FødevareWatchonsdag4. oktober 2023
  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
Fødevarer

Faldende fødevarepriser er positivt - men det generelle billede er mudret

Fødevarepriserne falder nu. Men de kommer ikke ned på tidligere niveau og vi skal vænne os til en ny normal for producenterne er fortsat udfordrede, melder Dansk Erhverv og Easyfood.
"Vi er ret afhængige af kød og her er priserne på historisk højt niveau. Transport kommer også til at stige voldsomt, fordi det bliver meget dyrere at køre med råvarer og færdige produkter gennem Tyskland,” siger adm. direktør i Easyfood Flemming Paasch. | Foto: Niels Hougaard/pr
"Vi er ret afhængige af kød og her er priserne på historisk højt niveau. Transport kommer også til at stige voldsomt, fordi det bliver meget dyrere at køre med råvarer og færdige produkter gennem Tyskland,” siger adm. direktør i Easyfood Flemming Paasch. | Foto: Niels Hougaard/pr
af TORBEN SALOMONSEN, SEBASTIAN SCHLÜTER JACOBSEN

Nye tal fra Danmarks Statistik viste i morges, at fødevarepriserne er faldet med 1,4 pct. i august. De faldene priser vidner om, at inflationen er ved at toppe, og at fødevarepriserne nu vender. 

Hvis vi tager et ”her og nu”-billede, så skulle vi faktisk ud med prisstigninger, men det er jo ikke på tapetet lige nu

Flemming Paasch, adm. direktør i Easyfood

Men det er dog blot et øjebliksbillede af situationen, og skal vi rigtig forstå, hvordan situationen ser ud for den danske fødevarebranche, så må vi zoome linsen lidt ud fra august, vurderer Lotte Engbæk Larsen, der er branchedirektør for handel i Dansk Erhverv. 

”Det er rigtig positivt, at fødevarepriserne ser ud til at være toppet. Men vi skal huske på, at det sker på toppen af en buldrende inflation,” siger hun og uddyber, at man både som forbruger og ude i det danske fødevareerhverv godt kan forvente, at priserne på fødevarer vil falde yderligere over de kommende måneder.

Men de små dryp af fald i fødevarepriser fortæller ikke meget om, hvad det samlede billede er i den danske fødevarebranche. 

”Vi kommer ikke tilbage til de priser, vi kan huske fra et til to år siden. Om noget viser de seneste tal, at vi er ved at finde en ny normal,” siger Lotte Engbæk Larsen, der pointerer, at fødevarepriserne stadig er 25 pct. højere end de var for bare et år siden. 

Mere broget billede

Hos fødevareproducenten Easyfood i Kolding følger man også både udviklingen i økonomien og de mange prisudmeldinger nøje. Set fra selskabets synspunkt er udviklingen bare knap så sort-hvid, som man ellers kan få indtryk af i forhold til eksempelvis dagligvaresektorens udmeldinger. 

”Det er meget mere nuanceret billede end bare at kigge på enkelte råvarer, for tingene vender begge veje. Når vi kigger ind i vore kalkulationer, så falder vores produkter ikke voldsomt i pris samlet set - noget falder og noget stiger. Hvis vi tager et ”her og nu”-billede, så skulle vi faktisk ud med prisstigninger, men det er jo ikke på tapetet lige nu,” siger adm. direktør Flemming Paasch, der har en mindre ejerpost i selskabet og har norske Orkla som majoritetsejer.

Easyfood producerer en lang række bager- og fastfoodvarer som pølsehorn, boller og pizzaer og havde sidste år en omsætning på godt 462 mio. kr. Med fingrene i en masse nicheområder peger direktøren således på flere faktorer, der mudrer billedet af, at alting falder i pris fra underleverandørernes side.

”Vi er ret afhængige af kød og her er priserne på historisk højt niveau. Transport kommer også til at stige voldsomt, fordi det bliver meget dyrere at køre med råvarer og færdige produkter gennem Tyskland,” siger han som eksempler.

Forbrugerne må ruste sig

Høje energipriser, produktionsomkostninger og fragtpriser presser nemlig stadig de danske fødevareproducenter, og derfor kan faldende fødevarepriser være en sølle trøst, hvis man skal tage temperaturen på den danske detailhandel, lyder det fra Dansk Erhverv. 

”Ude i detailhandlen står man jo på toppen af en meget lang værdikæde. Der er stadig store tidsforskydninger i, hvornår priserne bliver implementeret. Så alt forsvinder ikke som dug for solen,” siger Lotte Engbæk Larsen. 

For Flemming Paasch handler det også om at kigge lidt længere frem - både som producent og som fælles detailhandel, så man sikrer, at der er økonomi til at udvikle sig og ikke hænger fast. 

Ude i detailhandlen står man jo på toppen af en meget lang værdikæde. Der er stadig store tidsforskydninger i, hvornår priserne bliver implementeret. Så alt forsvinder ikke som dug for solen

Lotte Engbæk Larsen, branchedirektør for handel i Dansk Erhverv

”Det er blevet meget mere komplekst end det var før corona og før krigen i Ukraine. Men det er ikke lige nu, at man kan få dækket sin risiko ind med prisforhøjelser. Vi skal passe på, at vi ikke stopper al udvikling og al innovation - og vi har jo alle en fælles interesse med at drive detailhandel - og derfor skal helst gå op i en højere enhed,” siger Easyfood-direktøren.

Han understreger, at man internt i forvejen har haft stor fokus på at spare omkostninger de senere år for at sikre konkurrenceevnen.

Vild optakt til årsforhandlinger

Lotte Engbæk Larsen noterer ligeledes, at den danske detailhandel på det seneste har bekriget hinanden med, hvor meget supermarkederne kan sænke priserne. Ligeledes er der i flere tilfælde blev vendt løftede pegefingre mod leverandørerne. 

Alt dette giver et spændende udgangspunkt for de årsforhandlinger, der typisk forekommer i oktober mellem supermarkederne og dets leverandører, vurderer Lotte Engbæk Larsen.

”Jeg tror, de alle sammen sidder og følger det her meget tæt. Detailhandlen sidder og kigger efter indkøbspriserne, og modsat skal leverandørerne altså have dækket nogle stadigt høje omkostninger.”

Del artikel

Relaterede artikler:

  • Foto: Jens Dresling

    Fødevarer får inflationen til at falde i Danmark

    For abonnenter

  • Den britiske mejerisektor har advaret om en "hård vinter forude" grundet stor forskel i mælke- og detailpriser, skriver mediet. | Foto: Per Gudmann

    Supermarkedskæde hæver betaling til britiske mælkeproducenter

  • Svaneke Bryghus er blandt de bryggerier, der mærker stigende pres grundet prisændringer og forbrugernes kødevaner. | Foto: Pr/martin Thaulow

    Bryggerierne er usikre: ”Kørt en sparekniv gennem forretningen”

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Pr
Detail

Småkagekoncern skifter ud på toppost

Kelsen Group har fået ny adm. direktør efter, at Mads Waagepetersen efter tre år har forladt den italiensk-ejede koncern i Nørre Snede.
  • Danske selskaber venter spændt på resultater fra kinesisk nytår
  • Kendte fødevarefamilier holder skansen på milliardærliste

For abonnenter



Foto: Infarm/Irma/PR
Fødevarer

Vertikalt landbrug knækker nakken i Holland



Andelen af danske råvarer er løftet i de 40 kantiner under Kokkenes Køkken, men der skal gøres mere for dansk frugt og grønt, lyder meldingen. Her ses æblehøst hos Orskov Foods på Fyn. | Photo: Pr
Foodservice

Danske grøntsager får fortrinsret i kantineselskab

For abonnenter


Baglandet i foreningslivet har været med til at adskille Coop fra Salling Group og skabe loyalitet, mener tidl. formand. Bjarne Møgelhøj. | Foto: Coop/pr
Detail

Ny formandslinje møder skepsis: "Der er en risiko for at Coop mister sit særpræg"

For abonnenter


Foto: Thomas Borberg/Ritzau Scanpix.
Fiskeri

Ny rapport spår rygstød til fisk- og skaldyrsalternativer


Foto: Rune Pedersen
Servering

Ungt ølhus i Odense knækker nakken

For abonnenter


  • Helle Münter Petersen er blevet en del af bestyrelsen i Løgismose. | Photo: Søren Vendelbo/ERH

    Tung fødevareprofil nyt ansigt i Løgismoses bestyrelse

    Løgismose, som tidligere på sommeren blev opkøbt af landets rigeste familier, udvider bestyrelsen med nuværende Palsgaard-direktør.

    For abonnenter


  • Arkivfoto: Carlsberg flaskeøl på en bar i St. Petersborg, Rusland i 2014. Foto: Alexander Demianchuk/Reuters/Ritzau Scanpix

    Carlsberg: Russisk bryggeri værdiløst

    Carlsberg dropper at hente penge fra russisk forretning og nedskriver værdien til nul kr. (Opdateret)

  • Noahs Global laver mad fra en lang række forskellige køkkener i et såkaldt spøgelseskøkken. Om få uger kan passagerer på Roskilde Station bestille takeaway hos Noahs. | Photo: Noahs

    Ungt spøgelseskøkken skal åbne madboder på togstationer

    Et samarbejde i millionklassen er blevet en realitet mellem DSB og virksomheden Noahs Global, der i første omgang vil åbne på en station.

    For abonnenter


  • En medarbejder på Baltika-bryggeriet. Carlsberg har haft kontrol med bryggeriet fra 2008 og frem til sommer. Foto: Ilya Naymushin/Reuters/Ritzau Scanpix

    Carlsberg opsiger licensaftale med russisk datterselskab

    Fra og med 1. april må Baltika ikke længere producere Carlsberg-produkter og sælge dem i Rusland. (Opdateret)

  • Burger King-restauranterne er i Rusland ejet af fire partnere, herunder Restaurant Brands International, der i et joint venture står bag landets i alt 800 restauranter. | Photo: Misha Japaridze/AP/Ritzau Scanpix

    Russiske Burger King-restauranter drives videre trods exitbøn fra ejer

    Det har fået kritikere op ad stolene. Restaurantkoncernen bag begrunder langsom exit med komplicerede franchiseaftaler.

  • Målet om at blive fossilfri gælder for Coop Danmarks egne butikker og ikke de selvstændige brugsforeninger, der driver ca. 400 af Coops tilsammen omkring 1000 butikker. | Photo: Niclas Jessen / Coop / PR

    Coop må igen udskyde mål om fossilfrie butikker

    Mindre udfordringer med udstyr og installationer er med til at forsinke deadline en smule for Coop. ”Vi har blikket skarpt rettet mod målet og er der næsten,” uddyber klimachef.

    For abonnenter


Læs også

"Der sker slet ikke nok fra bankernes side. Konventionelt landbrug er en stor forretning for bankerne, og hvis bankerne begynder at stille krav, så kan landmændene bare skifte bank," siger Ole Mathiassen, der er erhvervsdirektør i Merkur Andelskasse. | Photo: Pr/merkur Andelskasse
Fødevarer

Merkur sender 100 millioner efter plantebaseret mad: Savner selskab fra flere banker

Trods usikre vækstmuligheder tror Merkur Andelskasse på værdien og fremtidsudsigterne for et mere plantebaseret landbrug i Danmark. Men flere bliver nødt til at følge med.


Baglandet i foreningslivet har været med til at adskille Coop fra Salling Group og skabe loyalitet, mener tidl. formand. Bjarne Møgelhøj. | Foto: Coop/pr
Detail

Ny formandslinje møder skepsis: "Der er en risiko for at Coop mister sit særpræg"

Ny Coop-formand vil zoome hårdt ind på forretningen uden skelen til foreningsliv for at styre dagligvareselskabet ud af krisen. Men der følger en risiko, siger eks-formand.

For abonnenter



Andelen af danske råvarer er løftet i de 40 kantiner under Kokkenes Køkken, men der skal gøres mere for dansk frugt og grønt, lyder meldingen. Her ses æblehøst hos Orskov Foods på Fyn. | Photo: Pr
Foodservice

Danske grøntsager får fortrinsret i kantineselskab

Æbler i sæson og kartofler fra dansk muld skal have endnu bedre plads hos kantineselskabet Kokkenes Køkken under Forenede Service. Fremtiden skal sikres for danske producenter.

For abonnenter


Danske kunder kan fortsat købe pantfrie dåser ved den tyske grænse. | Foto: Carsten Andreasen
Drikkevarer

Ny EU-dom betyder fortsat pantfrie tyske dåser for danskere

Danske kunder vil fortsat kunne købe dåser uden pant i tysk grænsehandel, konkluderer EU-Domstolen. (Opdateret)


Lotte Engbæk Larsen, der er branchedirektør for handel i Dansk Erhverv, sætter store spørgsmålstegn ved EU-domstolens beslutning om, at der ikke skal pant på dåser i grænsehandlen. | Foto: Dansk Erhverv/pr
International

Dansk Erhverv om EU-dom: ”Meget bekymrende for den grønne dagsorden"

Brancheorganisationen er skuffede og ærgerlige over ny EU-dom og stiller samtidig spørgsmålstegn ved domstolens ønske om den grønne omstilling.

For abonnenter



Foto: Lea Suzuki/AP/Ritzau Scanpix
Fødevarer

Aarhusiansk chokoladeselskab henter ny direktør

Eliza Chokolade skifter igen direktør og henter tidligere Skare Food-direktør ind midlertidigt. Selskabet er ejet af Kakes-koncernen.

For abonnenter


Job

  • Process & Product Specialist til Carletti A/S

  • Er du klar til at blive Supervisor i en nøgleposition i procesindustrien?

  • Sales Analyst & Key Account Manager til Semper Danmark

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Carlsberg: Russisk bryggeri værdiløst –
  • Tung fødevareprofil nyt ansigt i Løgismoses bestyrelse –
  • Småkagekoncern skifter ud på toppost –
  • Vertikalt landbrug knækker nakken i Holland –
  • Carlsberg opsiger licensaftale med russisk datterselskab –
  • Ungt spøgelseskøkken skal åbne madboder på togstationer –
  • Russiske Burger King-restauranter drives videre trods exitbøn fra ejer –
  • Danske grøntsager får fortrinsret i kantineselskab –
  • Britiske fødevarepriser i første fald i to år –
  • Ungt ølhus i Odense knækker nakken –
  • Ny rapport spår rygstød til fisk- og skaldyrsalternativer –
  • Norske dagligvarekæder afventer konklusion i sag om milliardbøder –
  • Ny formandslinje møder skepsis: "Der er en risiko for at Coop mister sit særpræg" –
  • Coop må igen udskyde mål om fossilfrie butikker –
  • Merkur sender 100 millioner efter plantebaseret mad: Savner selskab fra flere banker –
Flere nyheder

Job

  • Process & Product Specialist til Carletti A/S

  • Er du klar til at blive Supervisor i en nøgleposition i procesindustrien?

  • Sales Analyst & Key Account Manager til Semper Danmark

Se flere jobs

Watch Job

  • Regnskabsassistent

  • Operational Excellence Director

  • Kontorassistent

  • Controller til fondsafvikling

  • Executive Assistant til ATP Ejendommes CEO Office

Se flere jobs

Kolofon

FødevareWatch
Søg

Sektioner

  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Stine Skriver

stine.skriver@fwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8424

  • Om FødevareWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Bannerannoncering

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Job

Abonnement

Prøv FødevareWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

fodevarewatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Læs mere om abonnement her

Adresse

FødevareWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8424

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FødevareWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret