En del af Watch Medier

FødevareWatchfredag27. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
23.01.2023kl. 13.10

Professor: PFAS i æg kan også skyldes andet end fiskemel

Ægproducenter dropper fiskemel til høns, men ifølge professor er det ikke sikkert, det løser problemet.
Foto: Ernst van Norde
AF RITZAU

Fiskemel vurderes at være årsagen til højt PFAS-indhold i økologiske æg. 

Men ifølge Philippe Grandjean, professor i miljømedicin på Syddansk Universitet, kan der meget vel være andre forureningskilder.

Det gør løsningen af problemet en del mere komplekst end som så, siger han. 

Det største problem er, at hvis PFAS forurener fiskemel, forurener det helt sikkert også fisk og skaldyr, som vi spiser

Philippe Grandjean, professor i miljømedicin, Syddansk Universitet

Professoren henviser til en situation i Belgien. Her har man set, at lokalforurening fra en stor virksomhed, der i årtier har fremstillet PFAS, har forurenet hønseæg i hele regionen.

”Det kan komme fra lossepladser eller forskellige industrivirksomheder. Det kan være fra tekstilindustrier og tæppefremstilling, og det kan komme fra køkkenredskaber. Der er rigtig mange steder, hvor man har anvendt det her, og hvor fluorstofferne slipper ud til omgivelserne.”

PFAS er det samlede navn for flere tusind menneskeskabte, kemiske fluorstoffer, som er blevet brugt i en lang række industrier og produkter.

Stofferne er mistænkt for at føre til en lang række forskellige sygdomme. Det er blandt andet leverskader, kræft og fertilitetsproblemer.

Fakta om PFAS-stoffer

En undersøgelse fra DTU og Fødevarestyrelsen har påvist PFAS-stoffer i økologiske æg. Læs om PFAS her.

En undersøgelse fra DTU Fødevareinstituttet og Fødevarestyrelsen har fundet et højt indhold af skadelige PFAS-stoffer i økologiske æggeblommer.

Fundene er gjort på farme i hele Danmark, og stofferne er overført gennem den fiskemel, som indgår i foderet til hønsene, viser undersøgelsen.

Sagen er blot en af flere, der de seneste år er kommet frem, om samlingen af miljøskadelige kemikalier. De går under fællesbetegnelsen PFAS.

Læs mere om stofferne her:

* PFAS er en samling af flourholdige miljøskadelige kemikalier, som har været brugt siden begyndelsen af 1950’erne.

* Stofferne er stabile, svært nedbrydelige og er vand- og fedtskyende.

* PFAS har været brugt i produkter lige fra fødevareemballage, brandslukningsskum til overfladebehandling og imprægnering af tekstil, tæpper og i maling. Nogle er forbudt at bruge i dag, mens andre fortsat bruges.

* PFAS-stofferne ophober sig i blod og organer og mistænkes for at øge risikoen for blandt andet kræft og hormonforstyrrelser.

* Et af de mest omtalte PFAS-stoffer er PFOS. Kemikalierne var tidligere populære i produktionen af bygningsmaterialer, fordi stofferne er brandhæmmende.

* PFAS-stoffer er blevet identificeret flere steder de senere år. Blandt andet kom det i foråret 2021 frem, at PFOS havde spredt sig fra en brandskole i Korsør til en nærliggende mark, hvor køer græssede.

* Senere viste en kortlægning i maj 2022 lavet af Danske Regioner, at 14.607 steder i Danmark bør undersøges for PFAS-forurening.

* Da Danske Regioner kom med sin opgørelse, var omkring otte procent - svarende til over 1100 - af grundene allerede undersøgt for forurening. Af dem var der påvist forurening på cirka 900 grunde.

* Danmark forsøger sammen med fire andre lande at få alle PFAS-stofferne forbudt i EU.

Kilder: Fødevarestyrelsen, Danske Regioner, Miljøstyrelsen, Politiken, TV 2, Ritzau og Ingeniøren.

Kan være flere årsager

En undersøgelse fra DTU Fødevareinstituttet og Fødevarestyrelsen har kortlagt, at der er et højt indhold af de skadelige PFAS-stoffer i økologiske æg, og Danske Ægproducenter har netop meddelt, at de stopper med at bruge fiskemel til høns.

Men hvis forureningen kommer andetsteds fra, er det ikke nok, siger Philippe Grandjean.

”Det er fint, man standser anvendelsen af forurenet fiskemel. Men det giver altså grund til at kigge videre, brede perspektivet ud og jagte, hvor det her PFAS kommer fra.”

Der er også et andet problem, fortæller han:

”Det største problem er, at hvis PFAS forurener fiskemel, forurener det helt sikkert også fisk og skaldyr, som vi spiser.”

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Foto: Lars Skaaning / Ritzau Scanpix
Fødevarer

Tidligere medarbejdere: Skare har systematisk snydt med kød-oplysninger

Ifølge ti anonyme, tidligere medarbejdere har Skare Meat Packers systematisk snydt med oplysninger om køds oprindelse. Det fortæller de til Politiken.
  • Overblik: Kødskandale i Skare
  • Mysteriet, der undrer en hel branche: Hvorfor gemte Skare tonsvis af kød?

For abonnenter

Foto: Carsten Ingemann
Detail

Rema 1000 trækker sig fra al handel med Skare Meat Packers

For abonnenter

Foto: Lars Skaaning/Ritzau Scanpix.
Fødevarer

Efter kødskandale: Konkurrenter gafler Skares tabte ordrer

For abonnenter

Hos kantinen i Mærsk benytter man Kanplas app. | Foto: Tilde Døssing Tornbjerg
Servering

Kantinesoftware-selskab hiver 16 millioner kroner hjem i ny funding

For abonnenter

Julesalget lettede ikke presset på dagligvarebutikkerne, viser tal fra Danmarks Statistik. | Foto: Coop
Detail

Coop nikker genkendende til nedgang i julesalget

For abonnenter

Aldi Süd, der står for driften af Aldis tyske butikker, har rundet 2.000 dagligvarebutikker. | Foto: Christian Lykking/ERH
Detail

Aldi runder 2.000 butikker i Tyskland

Læs også

Foto: Coop/pr
Detail

Økoæg bliver på hylderne i Coops butikker trods PFAS-fund

Coop har haft kontakt til sine leverandører af æg og sikret, at niveauet af PFAS ikke overstiger det tilladte.
Foto: Ida Marie Odgaard
Fødevarer

PFAS: Fødevareministeren vil følge EU-vejen

Jacob Jensen (V) mener, at Danmark, trods fund af PFAS-stoffer i økologiske æg, følger en klog vej.
Foto: Francois Lenoir/Reuters/Ritzau Scanpix
Fødevarer

Skadelige PFAS-stoffer er fundet i økoæg fra hele Danmark

PFAS-indholdet er lavt i frilands-, skrabe, og burhønseæg, mens det er fundet højt i økologiske æg.

Seneste nyt

  • Tidligere medarbejdere: Skare har systematisk snydt med kød-oplysninger – 21.41
  • Britisk dagligvarekæde planlægger væsentlige nedskæringer – 15.32
  • Aldi runder 2.000 butikker i Tyskland – 14.30
  • Coop nikker genkendende til nedgang i julesalget – 13.19
  • Efter kødskandale: Konkurrenter gafler Skares tabte ordrer – 12.26
  • Kantinesoftware-selskab hiver 16 millioner kroner hjem i ny funding – 11.56
  • Rema 1000 trækker sig fra al handel med Skare Meat Packers – 11.21
  • Danskerne mener fødevareindustrien har et ansvar for fedmeepidemi – 11.01
  • Remy Cointreau fik faldende salg trods genrejsning i Kina – 10.40
  • Sashimi Royal-ejer splitter og dropper børsdrømme – 10.36
  • Spar udvider nyt franchisekoncept – 09.26
  • Ny konfliktfyldt konfrontation mellem Fødevarestyrelsen og Skare Meat Packers – 09.08
  • Fødevareminister: Regeringen vil tage stilling til CO2-afgift efter sommer – 07.46
  • Grød vil brage igennem til foodservice og catering – 06.44
  • Philipson Wine bliver ny partner i fustage-selskab – 06.43
Flere nyheder

Watch Job

  • People and Operations Partner

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Head of Business Development

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Centerdirektør til Sønderborg

Se flere jobs

Kolofon

FødevareWatch
Søg

Sektioner

  • Fødevarer
  • Drikkevarer
  • Detail
  • Fiskeri
  • Servering
  • Foodservice
  • International
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Stine Skriver

stine.skriver@fwatch.dk

Tlf.: +45 3330 8424

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Job

Abonnement

Prøv FødevareWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

fodevarewatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7443

Læs mere om abonnement her

Adresse

FødevareWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 3330 8388

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © FødevareWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
FødevareWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge