FødevareWatch

Her er borgmestrene på plads

Hvem bliver borgmester? Det spørgsmål er efter alt at dømme allerede besvaret i en lang række kommuner.

Frank Jensen (S) er genvalgt som overborgmester i Københavns Kommune. | Foto: /ritzau/Nanna Navntoft

I mange af landets kommuner synes det at stå klart, hvem der bliver borgmester i de kommende fire år.

De politiske forhandlinger i de enkelte kommuner kan dog løbe helt frem til det konstituerende møde, som afholdes i perioden 1.-15. december. De nye kommunalbestyrelser og byråd tiltræder 1. januar 2018.

Nedenfor følger en liste med de borgmestre, der efter alt at dømme er på plads. Indtil videre giver det Socialdemokratiet 38 borgmesterposter, Venstre 32, De Konservative syv, lokallister to, SF og De Radikale hver én:

Albertslund: Steen Christiansen (S) - genvalg.

Allerød: Karsten Längerich (V) - nyvalg.

Assens: Søren Steen Andersen (V) - genvalg.

Ballerup: Jesper Würtzen (S) - genvalg.

Billund: Ib Kristensen (V) - genvalg.

Bornholm: Winni Grosbøll (S) - genvalg.

Brøndby: Kent Max Magelund (S) - tiltrådt 1. marts 2016.

Brønderslev: Mikael Klitgaard (V) - genvalg.

Egedal: Karsten Søndergaard (V) - genvalg.

Esbjerg: Jesper Frost Rasmussen (V) - nyvalg.

Faxe: Ole Vive (V) - nyvalg.

Fredensborg: Thomas Lykke Pedersen (S) - genvalg.

Fredericia: Jacob Bjerregaard (S) - genvalg.

Frederiksberg: Jørgen Glenthøj (K) - genvalg.

Frederikshavn: Birgit Stenbak Hansen (S) - genvalg.

Faaborg-Midtfyn: Hans Stavnsager (S) - nyvalg.

Gentofte: Hans Toft (K) - genvalg.

Gribskov: Anders Gerner Frost (Nytgribskov) - nyvalg.

Guldborgsund: John Brædder (Guldborgsundlisten) - genvalg.

Haderslev: H.P. Geil (V) - genvalg.

Halsnæs: Steffen Jensen (S) - nyvalg.

Hedensted: Kasper Glyngø (S) - nyvalg.

Helsingør: Benedikte Kiær (K) - genvalg.

Herlev: Thomas Gyldal Petersen (S) - genvalg.

Herning: Lars Krarup (V) - genvalg.

Hjørring: Arne Boelt (S) - genvalg.

Holstebro: Hans Christen Østerby (S) - genvalg.

Horsens: Peter Sørensen (S) - genvalg.

Høje-Taastrup: Michael Ziegler (K) - genvalg.

Hørsholm: Morten Slotved (K) - genvalg.

Ikast-Brande: Ib Boye Lauritzen (V) - nyvalg.

Ishøj: Ole Bjørstorp (S) - genvalg. 

Jammerbugt: Mogens Gade (V) - genvalg.

Kalundborg: Martin Damm (V) - genvalg.

Kolding: Jørn Pedersen (V) - genvalg.

København: Frank Jensen (S) - genvalg.

Køge: Marie Stærke (S) - nyvalg.

Langeland: Tonni Hansen (SF) - nyvalg.

Lejre: Carsten Rasmussen (S) - tiltrådt september 2016.

Lemvig: Erik Flyvholm (V) - genvalg.

Mariagerfjord: Mogens Jespersen (V) - genvalg.

Middelfart: Johannes Lundsfryd Jensen (S) - tiltrådt 4. september 2017.

Morsø: Hans Ejner Bertelsen (V) - genvalg.

Nordfyn: Morten Andersen (V) - genvalg.

Nyborg: Kenneth Muhs (V) - genvalg.

Næstved: Carsten Rasmussen (S) - genvalg.

Odder: Uffe Jensen (V) - genvalg.

Odense: Peter Rahbæk Juel (S) - tiltrådt 1. januar 2017.

Odsherred: Thomas Adelskov (S) - genvalg. 

Randers: Torben Hansen (S) - nyvalg.

Rebild: Leon Sebbelin (R) - genvalg.

Ringsted: Henrik Hvidesten (V) - genvalg.

Roskilde: Joy Mogensen (S) - genvalg.

Rudersdal: Jens Ive (V) - genvalg.

Rødovre: Erik Nielsen (S) - genvalg.

Samsø: Marcel Meijer (S) - genvalg.

Silkeborg: Steen Vindum (V) - genvalg.

Skanderborg: Jørgen Gaarde (S) - genvalg.

Skive: Peder Christian Kirkegaard (V) - genvalg.

Slagelse: John Dyrby Paulsen (S) - nyvalg.

Solrød: Niels Hörup (V) - genvalg.

Sorø: Gert Jørgensen (K) - genvalg.

Stevns: Anette Mortensen (V) - nyvalg.

Struer: Niels Viggo Lynghøj (S) - nyvalg.

Svendborg: Bo Hansen (S) - nyvalg.

Syddjurs: Ole Bollesen (S) - nyvalg.

Sønderborg: Erik Lauritzen (S) - genvalg.

Thisted: Ulla Vestergaard (S) - nyvalg.

Tønder: Henrik Frandsen (V) - tiltrådt maj 2016.

Tårnby: Allan Andersen (S) - nyvalg.

Vallensbæk: Henrik Rasmussen (K) - genvalg.

Varde: Erik Buhl (V) - genvalg.

Vejen: Egon Fræhr (V) - genvalg.

Vesthimmerland: Per Bach Laursen (V) - nyvalg.

Vejle: Jens Ejner Christensen (V) - tiltrådt 1. marts 2017.

Viborg: Ulrik Wilbek (V) - nyvalg.

Vordingborg: Mikael Smed (S) - nyvalg.

Ærø: Ole Wej Petersen (S) - nyvalg.

Aabenraa: Thomas Andresen (V) - genvalg.

Aalborg: Thomas Kastrup-Larsen (S) - genvalg.

Aarhus: Jacob Bundsgaard (S) - genvalg.

Mere fra FødevareWatch

Læs også

Seneste nyt

Se flere jobs

Seneste nyt fra Watch Medier