Landmænd skal være bedre ledere

Landbrugets lederuddannelse har fået et servicetjek og får ny struktur, som betyder mere økonomi, investering og ledelse på skemaet. Der kommer også praktisk ledelse ind i uddannelsen.
AF DR P4 MIDT OG VEST

Landmænd skal være bedre arbejdsgivere og have mere styr på økonomien.

Derfor tilbyder Agroskolen i Hammerum - som den første i landet - en ny lederuddannelse, hvor landmanden både bliver agraøkonom og får en akademiuddannelse i ledelse, fortæller DR P4 Midt & Vest.

Landbrugets lederuddannelse har fået et servicetjek og får ny struktur, som betyder mere økonomi, investering og ledelse på skemaet. Der kommer også praktisk ledelse ind i uddannelsen.

Ifølge Landbrug & Fødevarer er løftet af uddannelsen afgørende.

"Landbrugene bliver mere og mere komplicerede. Det er målet at få dygtigere landmænd, fordi det kræver det simpelthen. Ellers får de aldrig foden under eget bord," siger viceformand Lone Andersen til DR P4 Midt & Vest.

Lederuddannelsen på Agroskolen i Hammerum begynder 1. august.

Medie: Hækkerup skal rådgive ny regering

Det vil regeringen på fødevareområdet

Landmænd må holde igen med gyllen under retssag

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også



Foto: Pr

Danforel kæmper sig ud af barsk periode

For abonnenter