Mejerigigant hælder overskuddet ud
Den newzealandske mejerigigant Fonterra går i det seneste halvårsregnskab tilbage med massive 53 pct. Resultatet efter skat lander ifølge et forecast i et minus på 253 mio. dollar, skriver det australske nyhedsite ABC.
CEO Theo Spierings udtaler ifølge nyhedssiden, at man betaler de højeste afregningspriser nogensinde til de godt 10.000 landmænd, der leverer mælk til Fonterra.
"Hvad vi siger, er at vores strategi er langsigtet. Vi er nødt til at dreje vores hjul, vores strategiske hjul, i retning af højere værdi-afkast, så vi har instrueret vores folk rundt omkring i verden til at prissætte, hvad markedet kan bære," siger Theo Spiering.
Mejerikoncernen, der er verdens største, når det kommer til eksport af mælkeprodukter, har for ganske nylig taget hul på opførelsen af en stor fabrik i Indonesien. Fabrikken, der koster godt 150 mio. danske kroner skal fra 2015 levere mejeriprodukter i den del af Asien. Indoneserne indtager ifølge hjemmesiden Foodnavigator 11 liter mælk om året, mens naboerne i Singapore i gennemsnit indtager 51 liter per indbygger, og det er den forskel, som blandt andet Fonterra vil ind og gøre mindre.
Kinesisk selskab forgylder Arla Foods
Relaterede artikler:
Kinesisk selskab forgylder Arla Foods
For abonnenter