Endnu en bundrekord for stenbiderfiskeriet i 2023
2023-sæsonen for stenbiderfiskeri er netop slut, og året markerede endnu en trist rekord for den samlede fangst. der endte markant under niveauet fra forrige år, der ellers slog bundrekord.
Det skriver Politiken, der har talt med en række bekymrede kilder, herunder Nicolaj Lindeborgh, der er konsulent i Dyrenes Beskyttelse og havbiolog:
”Lidt mere end 15 tons stenbider på en sæson er vanvittigt lavt og helt uset sammenlignet med tidligere. Jeg havde længe regnet med, at det ville blive rekordlavt, men det her er endnu værre end frygtet. Det er sørgeligt,” siger han til avisen og opfordrer til en foreløbig fredning af fisken.
I alt blev der i sæsonen, der strækker sig fra januar til og med april, fanget 15,5 tons stenbidder mod 72 tons i 2022. Ifølge avisen blev der gennemsnitligt fanget 282 tons stenbider om året i dansk farvand mellem 2011 og 2021.
Hvad den lave fangst skyldes, er der flere bud på, blandt andet overfiskeri og varmere vandmiljø - men der er ingen rygende pistol.