Grøn energi på vej til Arlas mejerier

Mejerikoncernen vil opføre et biogasanlæg, der skal forsyne fabrikkerne i Videbæk med grøn energi gennem et samarbejde med NGF Nature Energy. Flere anlæg kan være på vej.
Arla har et mål om, at 50 pct. af energiforbruget skal komme fra vedvarende kilder i 2020. | Foto: Arla/ PR
Arla har et mål om, at 50 pct. af energiforbruget skal komme fra vedvarende kilder i 2020. | Foto: Arla/ PR

Arla satser nu på grøn energi gennem et nyt samarbejde med naturgasproducenten NGF Nature Energy.

Finans skriver, at koncernen vil opføre biogasanlæg ved en række af sine mejerier, som dermed skal forsynes med grøn energi.

Det første anlæg bliver opført i Videbæk, hvor Arla har flere store produktionsanlæg, og det får en kapacitet på 11 mio. kubikmeter gas om året, hvilket svarer til energiforbruget i 7.000 parcelhuse.

Det nye anlæg ventes at være klart til at forsyne koncernens fabrikker i området i løbet af halvandet år. Arla og NGF Nature Energy har desuden underskrevet en hensigtserklæring om at undersøge muligheder for at etablere flere anlæg i fremtiden.

Anlæggene skal sikre, at Arla når sine miljømål frem mod 2020, hvor at udledningen af CO2 skal være reduceret med 25 pct., mens 50 pct. af energiforbruget skal komme fra vedvarende kilder.

Arlas topchef: Situationen i markederne er ekstrem

Mælkeproducenter: Højere priser redder os ikke alene

Hækkerup og Arla jubler over Rema-udmelding

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også