EU vil beskytte små producenter

Aktørerne i fødevarebranchen har meget forskellig forhandlingsstyrke. På den ene side står små producenter og ditto dagligvarehandler og på den anden side enorme milliardforetagende i form af både producenter og detailhandlere.
EU-Kommissionen opfordrer derfor medlemslandene til at se nærmere på, hvordan de kan beskytte de små mod illoyal handelspraksis fra de store.
Det skriver Dansk Handelsblad.
”Der er behov for lige konkurrencevilkår mellem små og mellemstore leverandører af fødevarer og detailhandlere på den ene side og store multinationale producenter og supermarkeder på den anden side. Illoyal handelspraksis skader denne balance. Industrien har allerede gjort en vigtig og værdifuld indsats for at imødegå illoyal adfærd og bør fortsat gøre det, siger Michel Barnier, EU-kommissær for det indre marked og tjenesteydelser i en pressemeddelelse.
Europa-Kommissionen ønsker ikke at lovgive på området.
Relaterede artikler:
Landbrugskrisen får EU-samarbejde til at slå revner
For abonnenter