Arla-chef får internationalt topjob

Koncernfinansdirektør Frederik Lotz har sagt ja til en toppost i en hollandsk virksomhed og forlader efter mere end fem år Arla-direktionen.
Foto: Stine Bidstrup/Polfoto/Arkiv
Foto: Stine Bidstrup/Polfoto/Arkiv

Efter fem et halvt år på posten som koncernfinansdirektør i Arla, har Frederik Lotz, har sagt ja til en stilling som Chief Finance Officer i den kapitalfondsejede non-food detailkæde Action B.V. i Holland.

Det meddeler Arla.

”Frederik har løftet Arla og Arlas finansorganisation ind i en ny æra, og han har stået i spidsen for Arlas arbejde med at komme fri af de traditionelle budgetter og har etableret en mere agil organisation. På samme tid har han iværksat stærke finansielle programmer for at styrke Arlas pengestrømme. Nu har Frederik besluttet at forfølge sin videre karriere uden for Arla, og jeg ønsker ham held og lykke med den nye opgave,” udtaler adm. direktør i Arla Foods, Peder Tuborgh i pressemeddelelsen.

For Frederik Lotz har det ifølge meddelelsen ikke været en nem beslutning at forlade Arla.

”Jeg er stolt over at have været en del af Arla og over at have været med til at skabe fremtidens mejeriselskab. Jeg har altid beundret landmændenes aktive ejerskab og deres meget direkte tilgang til at drive forretning. Arla er i dag et stærkt selskab, og jeg er overbevist om, at selskabet fortsat vil skabe vækst på en god måde. Ikke desto mindre er det at komme til Action og etablere os i Amsterdam en fantastisk mulighed for mig og min familie, som vi ikke kunne sige nej til. Jeg ønsker alt det bedste for Arla fremover. Det har været et privilegium,” siger Frederik Lotz.

Frederik Lotz forlader Arla den 31. juli 2015, og processen med at finde hans afløser er sat i gang, skriver Arla.

”Vi skal finde den helt rigtige person, som kan fortsætte udviklingen af og fastholde en stærkt leverance fra vores finansfunktion, i et af verdens største mejeriselskaber med en omsætning på 11 mia. euro,” siger Peder Tuborgh.

Mælkebønder har dollartegn i øjnene

Arla jagter vækst i Asien - for at vende mælkekrisen

Arla fastholder milliardmål for Kina

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også