
Regeringen lander bredt fødevareforlig
Regeringen indgik fredag et nyt fødevareforlig til 345,4 mio. kr. sammen med Enhedslisten, SF, Konservative, Venstre og Dansk Folkeparti. Forliget gælder i fire år, og det indeholder blandt andet en øget indsats på området for fødevaresikkerhed og en etablering af en whistleblower-ordning for fødevarearbejdere.
Bredt fødevareforlig skal fange brodne kar
Hækkerup: L&F godt tilfreds med fødevareforlig
DI positiv over for nyt fødevareforlig
Dan J. åbner for privat fødevarekontrol

Dagrofa leverer et stort underskud
Dagrofa, der står bag Spar, Kiwi og Meny, leverede endnu et stort underskud, da den norskejede detailkoncern præsenterede årsregnskab. Adm. direktør Per Thau ser dog lyst på fremtiden og forventer organisk vækst i det kommende år.
Dagrofa tager endnu et år med stort minus
Dagrofa-topchef: Vækst i 2015 er afgørende
Dagrofa klar med onlinesupermarked
Kiwi vil have franchise-koncept

Amerikanerne kommer!
De amerikanske franchisekæder har for alvor fået øjnene op for det danske marked, og torsdag meldte endnu en spiller sig på banen, da burgerkæden Hwy 55 annoncerede, at den åbner to restauranter i Danmark. Danskerne kan dog også være med og både Flammen og Bone's oplever stor fremgang.
Amerikansk burgerkæde på vej til Danmark
Starbucks har kurs mod danske kantiner
Dansk Sunset-ejer vil overtage svensk fastfoodkoncern
Jyske Bone's satser på København
Restaurant-stiftere tjener 30 mio på store bøffer
Plus det løse...
Modemilliardær bliver ny formand hos Nemlig.com
Storaktionær forlader rigmands fastfood-satsning
De 5 Gaarde klar med stort mejerisats
Middelalderen skal sælge produkter fra 40 fynske producenter