Coop vil sælge 103 butikker - i Norge

Inden mandag skal de norske konkurrencemyndigheder have taget stilling til, om Coop Norges opkøb af Ica Norge kan blive til noget eller ej. For at være sikker på, at handlen til omkring 2,5 mia. norske kroner bliver til noget, er Coop Norge nu klar til at sælge 103 nuværende butikker fra, for på den måde ikke at blive eneejer af mere end i alt 650 butikker, skriver Dagens Næringsliv.
"Baseret på de signaler vi har fået fra Konkurrencetilsynet vedrørende lokale konkurrenceudfordringer, foreslår Coop at samlet 103 butikker overtages af andre aktører. Vi mener dette er tilstrækkeligt for at sikre en fortsat stærk konkurrence i de aktuelle markeder," udtaler Geir Inge Stokke, konstitueret administrerende direktør i Coop Norge.
Ifølge avisen har Coop allerede lavet en optionsaftale med NorgesGruppen, som i Danmark ejer Dagrofa, om at de kan købe de 103 butikker.
Supermarkedskæde må investere i nye butikker
Købmænd ruster sig til butikskrig med Coop og Dansk Supermarked
Relaterede artikler:
Supermarkedskæde må investere i nye butikker
For abonnenter
SuperBrugsen overvejer franchise-forretninger
For abonnenter