Nyt tiltag skal markedsføre bæredygtige fødevarer i udlandet
Der ligger et stort marked ude i verden for mere bæredygtige fødevareløsninger og det skal danske virksomheder have en større bid af.
Derfor søsætter organisationerne Food & Bio Cluster Denmark og Food Nation til september et tiltag, hvor virksomheder indenfor fødevareløsninger kan få større del af kagen for grønne løsninger, som der er stigende efterspørgsel efter, lyder det i en pressemeddelelse.
Målsætningen er at "fastholde og udbygge Danmarks position som verdensledende fødevarenation" og derfor skal man ifølge de to organisationer slå endnu hårdere på markedsføringen af bæredygtighed.
"Food Nation bringer fødevareklyngen sammen om styrker og ambitioner for fødevareproduktion i verdensklasse. Profileringen af løsninger og produkter sker bl.a. via Visitor Centres i København og Aarhus, hvor vi tager imod internationale delegationer, på eksportfremstød og internationale messer samt via vores digitale kanaler. Vi er et offentligt-privat partnerskab og arbejder non-profit på vegne af hele den danske landbrugs- og fødevaresektor," siger Lise Walbom, adm. direktør i Food Nation.
Relaterede artikler:
Global ismand skal føre Co-Ro sikkert ud af ørkenen
For abonnenter