Medie: Nye aktører melder sig i kampen om ølmærker
Selvom Carlsberg ikke selv har været ude og kommentere på det, så mener flere analytikere, at den danske bryggerikoncern bør kigge på mulighederne for at overtage de to ølmærker Grolsch og Peroni fra Sabmiller.
Men hvis Carlsberg går med tanker i den retning, kan selskabets godt forberede sig på kamp til stregen. Flere andre aktører menes at være interesserede i at købe de to brands, og nu kan man ifølge Bloomberg føje nye navne til listen.
Ifølge nyhedsbureauet er japanske Asahi og spanske Mahou-San Miguel også ved at kigge på mulighederne for at opkøbe ølmærkerne, som Sabmiller må afhænde for at opnå godkendelse af sin forestående fusion med Ab Inbev.
Oplysningerne kommer fra anonyme kilder tæt på forhandlingerne, som også kan berette, at investeringsselskaber som KKR & Co. og Cinven lurer i kulissen.
Ingen af de omtalte selskaber har ønsket at kommentere sagen over for Bloomberg.
Medie: Tidligere Diageo-boss vil snuppe mulige Carlsberg-opkøb
Ligner Carlsberg en køber af Peroni?
Sydbank: Carlsberg er nødt til at se på mulighederne i Peroni